Financie

Hra obsahuje úplné základy, ktoré by mal mať v dnešnej dobe každý. Možností vzdelávať sa aj ďalej je niekoľko. Sú tu pre tých, ktorí nechcú zbytočne prichádzať o peniaze. Nenechať o svojich peniazoch rozhodovať len iných. Vedieť si vybrať, mať svoju finančnú situáciu aspoň trochu pod kontrolou, môcť ju ovplyvniť a vyhnúť sa tak zadlžovaniu a exekúciám.

Finančná gramotnosť popisovaná ako súbor poznatkov a zručností, ktoré človeku umožňujú porozumieť financiám a správne s nimi zaobchádzať v rôznych životných situáciách, je to hlavne o prístupe. Konkrétne praktické znalosti následne sú o tom, nenaletieť každému, kto mi niečo ponúkne, ale vedieť si pre dobre vybrať pre seba. Nielen produkt, ale aj človeka, ktorý mi poradí.

Už dodržiavaním niekoľkých jednoduchých zásad, môžem sa vyhnúť finančným problémom, další záujem mi otvorí ďalšie možnosti. Ak ich využijem, zistím, že aj s bežnými príjmami sa dá čo to podniknúť, dosť získať, že môže záležať len na mne, kedy pôjdem do dôchodku, a ako sa budem mať. Trošku záujmu a môžem mať svoje peniaze v dobrých rukách a venovať sa bez starostí tomu, čo viem a čo ma baví.

Záleží len na mne, čo si vyberiem. Či sa budem mať dobre alebo nahrávať finančným žralokom, aby na mne zarábali.

Moje peniaze - čo by som mal/a o nich vedieť?

 1. Počítanie s percentami
 2. Peniaze a ich časová hodnota
 3. Pôžičky a úvery
 4. Platobné karty
 5. Hospodárenie s peniazmi
 6. Sporenie a investovanie
 7. Financovanie bývania
 8. Zabezepečenie na starobu
 9. Kto nám môže poradiť
 10. Práva a ochrana spotrebiteľa na finančnom trhu

K získaniu základných informácií odporúčame:

Knížka: Finanční gramotnost srozumitelně a bez překážek, knižka s kompletnými základmi na 90-tich stránkach textu zvládne každý

Hra: Peniaze naviac, FinGR Play (on-line), overí znalosti a stratégie

Prezentácie on-line: dopĺňajú, dávkujú a trochu lepšie vizualizujú jednotlivé témy

Testy on-line: pre vyskúšanie seba či ostatných

K ďalšiemu vzdelávaniu máme množstvo odporúčaní:

Možností je veľa, často sa menia, veľmi závisí od konkrétnej témy. Napíšte nám, čo vás zaujíma, radi sa podelíme o to, čo vieme.

Nezabudni konať. Konkrétne kroky. Nech to, čo sa dozvieš, zúročíš:

Skutočným efektom sú až konkrétne čiastky, ktoré ti to prinesie. Bez konkrétnych krokov sa nič nezmení:

 1. Urob si prehľad o vlastnej finančnej situácii (ročné príjmy, výdavky, najdôležitejšie položky).
 2. Ak si v mínuse alebo máš resty z minulosti, vysporiadaj sa s nimi. Zníž zbytočné výdavky, zbav sa zlých dlhov, prípadne konsoliduj. Aby si mohol/mohla ísť ďalej, musíš byť v pluse.
 3. Pozri sa do budúcnosti. Čo chceš, kam ideš, čo budeš potrebovat finančne pokryť? Premeň svoje priania na konkrétne ciele. Zmysel má uvažovať minimálne o cieli bývanie, deťoch ale aj o vlastnom dôchodku, hoci by sa mohlo zdať, že je ešte ďaleko.
 4. Zváž a spočítaj si, či na to máš/budeš mať. Koľko zvládneš zo svojho a koľko potrebuješ/budeš potrebovať z iných zdrojov. Hlavné ciele a čiastky si zapíš do časovej osy.
 5. Zamysli sa nad možnosťami a nástrojmi, ktoré ti môžu pomôcť. Jednak upraviť finančnú situáciu (napr. znížiť niektoré výdavky) potom tiež so samotným financovaním. O možnostiach je najlepšie sa poradiť s niekym, kto tomu rozumie a komu veríš.

Neváhaj a skús sa pozrieť na svoje peniaze s nadhľadom. Je to strategická hra, ktorú budeš musieť uhrať a kde risk nemusí byť zisk.

NASTAVENÍ COOKIES